Bugun...ÜZERİNDE GÜNEŞ BATMAYAN ŞEHİR ARSUZ! ERHAN PALABIYIK GAZETECİ-YAZAR-ARAŞTIRMACI

-Mısır Kraliçesi CLEOPATRA’nın gül diyarı”Altın Kumsallar şehri”Helen,Romalıların Rhosus,Rhosopolis,Arsoz diye adlandırdıkları yer:Arsuz. Amanos Dağlarıyla,Akdenizin arasında yeşil ve mavinin gökkuşağı renklerini oluşturduğu,dört değil on dört mevsimin sihirli bir biçimde oluştuğu,güzellik tahtını ve tacını kimselere vermeyen 2500 yıllık bir uygarlık şehri ARSUZ!

facebook-paylas
Güncelleme: 06-08-2022 22:02:38 Tarih: 04-07-2022 00:06

 ÜZERİNDE GÜNEŞ BATMAYAN                                      ŞEHİR ARSUZ! ERHAN PALABIYIK GAZETECİ-YAZAR-ARAŞTIRMACI

                       ÜZERİNDE GÜNEŞ BATMAYAN                                                   

                        ŞEHİR ARSUZ!

 

ERHAN PALABIYIK

GAZETECİ-YAZAR-ARAŞTIRMACI

 

-Mısır Kraliçesi CLEOPATRA’nın gül diyarı”Altın Kumsallar şehri”Helen,Romalıların Rhosus,Rhosopolis,Arsoz diye adlandırdıkları yer:Arsuz.

Amanos Dağlarıyla,Akdenizin arasında yeşil ve mavinin gökkuşağı renklerini oluşturduğu,dört değil on dört mevsimin sihirli bir biçimde oluştuğu,güzellik tahtını ve tacını kimselere vermeyen 2500 yıllık bir uygarlık şehri ARSUZ!

-Amanos,bir sır gibi saklar içinde konuşmaz Arsuzda kaç uygarlık kurulduğunu ve yaşadığını,neden yıkıldığını,nice savaşların kimler arasında olduğunu,kimin yendiğini,kimin yenildiğini,kaç geminin kıyılarına  yanaştığını,kaç komutanı askerlerin karşıladığını,saygıyla selamladığını!

Özelliklede Büyük İskender’den hiç söz etmez,bu verimli toprakları,bu kadar uygarlık kalıntısını,heykelleri,lahitleri,mozaikleri,şehirlerin girişlerine konulan kolonlar, Limanları örnekler kalırmıydı günümüze kadar?

-Cennetin tarifini yapsak sanırım beş harfli bir sözcük yetecektir oda :ARSUZ

Amanos etekleri hep uygarlığın ve ilkelliğin yapı taşları olmuştur.Yazılı kaynaklarda,tarihte,Arkeolojik kazılarda İ.Ö 300’lü yıllarda kurulduğunu işaret ediyor bizlere.Papirüslerde,yazılarda,lahitlerde hep adı geçiyor Arsuzun.Bu şehri Seleucia’nın kurduğunu yazar tarihçiler.

Hep komşu olmuşlar Amik Ovası ve Çukurova yazgıları,yaşamları birbirlerini tamamlamış taa Klikyadan başlamış uygarlık ve eğemenliklerinin sınırları,Arsuz hep parmakla gösterilmiş uygarlıklarca.

 

Kimler gelip,geçmemişki bu kutsal şehirden,kimler hükmetmemişki,Patina Krallığı,Hitit Krallığı,Mitanni ve Asurlular,Babiller,Persler,Selevkoslar,İslam orduları,Abbasiler,Hamdaniler,Haçlı Seferleri,Antakya Prensliği,Memlüklüler daha kimler,niceleleri,ne uygarlıklar görmüş kimisi,uygar,kimisi vahşi!

 

Dört kutsal dinin temsilcilerini barındıran,Sevgi,Hoşgörü,Barış,Kardeşlik,Huzur şehri olmuş.Arsuzun sergilediği Hoşgörü tüm dinlerin üstüne ,yüreklerine bir güneş gibi doğmuş ve insanları ısıtmaktadır.

28 Haziranda ziyarete gittiğim Arsuz ilçesinin tarihteki yerini düşündüm ve küçükte olsa bir yazı yazmaya,araştırmaya,düşlemeye ve geride bırakılan mirasları,günümüzdeki,Turizmi,Tarıı,Hayvancılığı,Ormanları,Denizi,plajlarını,Sahillerini,Tarihini,Doğasını,Kültürünü yazmaya karar verdim,ancak  hiçte kolay değildi,onun için yazarken,tuşlara basarken son derece dikkatli ve titiz davranmaya özen gösterdim Arsuz ve Halkı için.

 

ARSUZ VE ARSUZ HALKI YALNIZ DEĞİLDİR,BİN SELAM OLSUN AKDENİZ’İN NAZLI GELİNİ VE GÜNEŞİN OĞLU ARSUZA…

 

21.yy’da halen adının kaynağını tartıştığımız Akdeniz’in NAZLI GELİNİ,GÜNEŞİN OĞLU,üzerinde hiç güneşin batmadığı yer olan Arsuz’un ne yazıkki geçmişte olduğu gibi günümüzde bir yazılı tarihi bulunmuyor.

 

Geçmişten kalan arkeolojik değeri yüksek materyallar,tarih yazmamıza  fazlasıyla yetecek bilgi ve belgeler olan Arsuz,bugün halen adı garip bir biçimde tartışılır hale gelmiştir,bırakın artık tüm  uygarlık  kalıntılarını.  olurda 2500 yıllık bir kadim şehrin yazılı bir tarihi olmaz?

Onlarca uygarlığın oluştuğu ve yıkıldığı,nice  savaşta kullanılan at nallarının izlerinin olduğu şehirde böylesi bir zafiyet olurmu,oluyor işte!

Geçim derdine,daha çok para ve mal,mülk edinme kavgasına düşünce böyle bir tabloda ne yazıkki ortaya çıkıyor!

 

O kadar tanınmış ünlü bilim ve siyaset adamlarının yetiştiği,milyonlarca insanın ticaret ve Turizm için gelip,gittiği bir Arsuzda kimselerin aklına bir YAZILI TARİH OLUŞTURMA fikri,düşüncesininin gelmemesi pek ender rastlanacak durumdur,üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir noktadır.

 

Tarihçiler,Araştırmacılar,Gazeteciler,Arkeologlar,yerel ve idari yöneticilerin hiçmi ama hiç akıllarına bir yazılı tarih oluşturma,kendilerinden sonra gelecek olan nesillere miras olarak bırakmak gelmedimi?

 

Bir yazılı tarih oluşturmak için yüzlerce ve binlerce materyal bulunmasına rağmen bir yöneticinin bir kitap hazırlanmasını düşünmemiş olması sosyolojik araştırma gereken bir konudur bence!

 

Tarihi,nadide parçaları birleştirmek ve bir güzellik abidesi oluşturmak günümüzde artık zorunlu hale gelmiş bulunuyor.Uygarlıkları sadece kitap,Gazete ve Dergilerden okumak,Tv’lerden seyretmekte yetmiyor,herkes kendi tarihini ve Kültürünü uygar dünyaya tanıtmak zorundadır,birilerinin gelipte size lütuf sunmasını beklemek yanlıştır.

 

 

Kendi ilimizi,İlçemizi,Köyümüzü,Coğrafyamızı  tanıtmak bizlere birey olarak,kurum olarak  bir toplumsal görevdir.

Uygarlıklar artık görsel olarak tanıtılıyor ve insanlara sunuluyor,özelliklede bir Turizm şehri olan Arsuz için bu tarihsel bir görevdir.

 

Hatayda 2 tane Üniversite olmasına karşılık hiç kimsenin bir kitap hazırlamak gibi düşüncesinin olmadığına tanık oluyorum,bu kadar bilim ve kültür adamı neye yararki?Bu bilim ve Kültür adamlarının siyasi ve Toplumsal bir ayrımcılık yaptıkları ve Arsuzu ihmal ettikleri inancınayım ben!

 

Bir insan,bir belediye başkanı,bir Kaymakam,Bin vali,bir siyasi kişi”Biz kimiz,nereden geliyoruz,köklerimiz nerelere dayanıyor,ecdatlarımız kimdir,bizden önce bu kutsal topraklarda kimler yaşamışlardır,neler bırakmışlardır miras olarak”dememişlerdir.

 

Daha önceden,Hatayın ilçelerinden olan 3 İlçemizin YAZILI TARİH’ini     araştırıp,derleyip,inceleyip kitaplaştırdım ve yayınlayarak gençlerimize bir Kültürel miras olarak sundum.

 

Yazılı tarihi olmayan ilçelerimizden Arsuz,Altınözü,Payas gibi yerleşim alanlarını yazacak tarihçileri,Araştırmacıları beklemektedir.Arsuz bu ilçeleriminiz başında gelmektedir.

Arsuz doğal olarak Turizm şehri olmuş ve yıllardır altyapı ve üstyapısı olmadan klasik bir biçimde turizm  hizmet vermiştir.Gerek Bölgede,gerekse’de Türkiye genelinde çok iyi tanınmayan bir yer olarak bilinmektedir.

Bir çok, Tarihi,Kültürel ve Doğal güzellikleri olmasına rağmen ,halen adının nereden geldiği yanlış bir biçimde telaffuz ediliyor.

 

2012 yılında yeni ilçe olan Arsuz aynı zamanda dezavantajlarıda  içermektedir.Dağınık bir yerleşim planı ve yapısı olan Arsuz,adeta bir KOLONİ şehridir.

Arsuzun her yerleşim alanı ayrı bir sosyal ve Kültürel,Toplumsal,mimari öğeleri barındırmaktadır.

İnsanların yaşam biçimleri,adet ve gelenekleri,töreleri,farklılık içermektedir.Birbiriyle kaynaşmayan bir uygarlık tablosu sergilemektedir Arsuz!

Elbette daha 8 yıllık bir ilçe olmanın dezavantajlarını barındırmakla birlikte,Ekonomik,Turizm,Ulaşım,Tarihi ‘ önemli avantajlarıda içermektedir.

 

Belediye başkanları ve İlçe kaymakamlarını son derece yoran,uğraştırandır Arsuz ilçesi.

 

Şehre yeni imarlar yapmak,Haritalar oluşturmak,altyapı ve üstüyapı projeleri hazırlamak  elbette kolay değildir.Bir yandan bu sorunlarla uğraşmak,diğer taraftanda Turizme,Tarıma ve güncel sorunlara cevap vermek gerçekten çok zor ama bu zoruda başarmak mecburiyetimiz bulunuyor,aksi taktirde sorunlar kronikleşip içinden çıkılmaz hale gelir ve bin yılda çözemeyiz,her gelen yöneticinin işi gerçekten zor,halkla birlikte bir araya gelerek çözümler üretmeli ve onlarla iyi diyaloglarda bulunmalıyız.

 

Arsuz için temel sorun şudur bence:Siyasal,Sosyal ve Toplumsal bir birliktelik,ortak çalışma ve üretme atmosferinin henüz yakalayamamış insanlar.

 

Sadece dağınık bir yerleşim alanı sorun değildir Arsuzda,dağınık bir dününce,birliktelik sorunuda vardır ilçenin,tıpkı bir LABİRENT arzeden Arsuz çözülmesi çok zor bir bulmacadır aynı zamanda.

 

Şehrin ileri gelenlerini,Akiladamlarını,siyasilerini,sevilen şahsiyetleride  KENT KONSEYİN’de biraraya getirmek bazen yetmiyor,onları birleştirmek ve kaynaştırmak gerekiyor.

 

Arsuz merkezle,köyleri,Mahalleleri arasındaki sosyal ve Kültürel ayrılıkları,farklılıkları gidermek için sanki bir MESİH beklenmektedir.

İnsanları ayrıştırmadan,ötekileştirmeden,horlamadan,dışlamadan birleştirecek ortak projeler yapmak ve uygulamak gerekiyor,tıpkı bir arkeologların kazı alanında kırılmış bir vazo parçalarını günlerce uğraşıp,birleştirip tek parça VAZO’ya dönüştürmesi gibi çalışmalara ihtiyacımız bulunmaktadır.

İşte böylesi sorunları,istemleri,plan ve projeleri gerektiren Arsuz ilçesinde tek seçenek insanların ortak tarihlerini,Kültürlerini,kimliklerini,geleneklerini,törelerini,uygarlık anlayışlarını,yaşam biçimlerini,tüm dini değerlerini içeren bir KİTAP yazarak tarihsel  noktadad birleşmek gerekmektedir.

 

Kaderde,Tasada ve Kıvançta birlik ve beraberlik olmalıyız,aksi taktirde gelişmemiz,değişmemiz ve kalkınmamız yüzlerce yıl geç olur ve iki ileri,bir geri gider dururuz.

 

İskenderundan bindiğim,Arsuz dolmuşlarında konuştuğum birisi ban Arsuzu ve İnsanlarını,sorunlarını anlattı.En çokta şikayetçi olduğu konuların başında Tarım alanlarını koruma altına alınmasından,Arsuzun altyapısının olmamasından şikayetçi oldu,Belediye başkanının çok çaba sarfettiğini ama siyasal iktidara muhalif olduğu içinde hizmet alamadıklarından sözetti.Son derece misafir perver olan bu vatandaştan kısa bir yolculuk esnasında çok şey öğrendim.

 

Arsuza indiğimde büyük bir caddeyi ve tüm sahillerini gezdim,insanlarla kısa diyaloglarım oldu,herkes işine bakıyordu şehrin sorunları pekte onları ilgilendirmez bir tavır,tutum içindeydiler,şimdi Turizm mevsimi bunu iyi değirlendirmek para kazanmak ister gibi bir halleri vardı!

Arsuzun Kültür elçisi olan  Üçgüllük mahallesınden muhteşem bir bilgi ve bilince,Kültüre sahip,uygar insanı NEVZAT KORKMAZ’ıda bir vesileyle tanıdım,beni belediye başkanı olan Dr.Asaf  GÜVEN’le tanıştırdı,onu ziyarette bulunduk.

İlçenin genel sorunları ve yapılan proje ve çalışmalardan sözettiler.Başkan soyadı gibi karşısındaki insana Güven veren,gençliğinde avrupada eğitimini yapmış,çağdaş  birisi,makamına belediye personelinin gelip,gittiği servis arabasına biniyormuş,2 tane makam aracı olmasına karşılık,taktir ettim bu tıp adamı belediye başkanını.

N.Korkmaz ilçenin sevilen ve sayılan,sosyal bir adamı,aynı zamanda Arsuz Belediye meclisi üyeside,daha ilk dönemi olan Korkmaz aydın ve birikimli bir insan profili çiziyor ve her türlü soruna kafa yorup,projeler üretebiliyor.

Arsuzun il içinde ve bölgede,ülkemiz genelinde,dünyada tanınmaya,tanıtılmaya ihtiyacı bulunmaktadır,bunun için kitaplar ve belgeseller,filmler,çeşitli dillerde broşürler hazırlanmalı ve çeşitli Edebiyat,sportif,Kültürel yarışmalar düzenlenmelidir.

Her şeyden önce Arsuzun  il bazında tanınmaya en çok ihtiyacı var bunun içinde Basınla iletişim ve diyaloğa geçip tanıtımı yapılmalıdır.Arsuzda yetişmiş olan  Füsun SAYEK İlçenin tanıtılmasına önemli katkı sağlayacak bir isimdir.

 

Arsuzda F.Sayek Kültürevi ve Tarım Müzesi,Arabın Gölü,Deniz Feneri,Yazılı taşlar,Mar Yuhanna Kilisesi,Arsuz sahilleri,Plajları,Arsuz nehri,Sıcaksu,Limanı,Yanartaşı,Arsuz Kalesi,Meryem Ana Havuzu,Kutsal Havari Kilisesi,Gülcihan Plajı,Yamaç Paraşütü,Yürüyüş alanları,Spor alanları,Nazım Hikmet Gençlik merkezi,Doğal,Tarihi ve Kültürel değerleriyle gezilecek,görülücek yerlerin başında gelmektedir.Özellikle Ormanlık alanlar insana huzur veren,dinlendiren alanlardır.

 

Arsuza sahip çıkmak ve oranın sorunlarını sahiplenmek hem cesaret,hemde yürek ister,sorumluluk ister,bu güzel Turizm şehrinin yalnız bırakılmadan sorunlarının çözümüne yazarak,çizerek,düşünerek katkı sağlamak bir insanlık görev ve sorumluluğudur.

Hiç kimseler bana ne Kaymakamı,Belediye başkanı,yerel yöneticileri var,siyasiler var onlar sorunları çözsünler demeden olaylara yaklaşması gerekir düşüncesindeyim.

Arsuzu yalnız bırakmak demek,buraya yapılabilecek en büyük kötülüktür,herkesi sorumlu davranmaya ve bilinçli,olumlu tavırlar almaya davet ederim.

Bu güzel ilçemizi bundan sonrada yazarak gündemde tutacağım.Herkese iyi tatiller diliyor ve Sayın Belediye başkanı Dr.Asaf GÜVEN’e ve Sayın Nevzat KORKMAZ bey’e nezaketlerinden,konukseverliklerinden dolayı çok teşekkür ediyor,saygılar sunuyor,başarılarının devamını diliyorum.Hoşçakalınız.

 

                 

 

 
Bu haber 71 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 37 25 6 6 85 38 81 +47
2 Fenerbahçe 37 23 7 7 67 37 76 +30
3 Galatasaray 37 23 8 6 70 33 75 +37
4 Trabzonspor 37 17 7 13 45 34 64 +11
5 Sivasspor 37 14 7 16 50 41 58 +9
6 Alanyaspor 38 16 13 9 55 42 57 +13
7 Hatayspor 37 16 12 9 60 51 57 +9
8 Gaziantep FK 37 14 11 12 54 46 54 +8
9 Göztepe 37 13 12 12 55 51 51 +4
10 Fatih Karagümrük 37 13 12 12 52 49 51 +3
11 Konyaspor 37 11 14 12 47 47 45 0
12 Çaykur Rizespor 37 11 14 12 48 59 45 -11
13 Antalyaspor 38 9 13 16 40 53 43 -13
14 Başakşehir FK 37 11 16 10 41 55 43 -14
15 Yeni Malatyaspor 37 9 14 14 43 49 41 -6
16 Kasımpaşa 37 10 17 10 42 54 40 -12
17 Kayserispor 37 9 16 12 34 50 39 -16
18 MKE Ankaragücü 37 10 19 8 44 59 38 -15
19 BB Erzurumspor 38 9 19 10 41 65 37 -24
20 Gençlerbirliği 37 9 20 8 37 66 35 -29
21 Denizlispor 37 6 21 10 36 67 28 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 33 20 6 7 60 26 67 +34
2 Giresunspor 33 20 6 7 52 24 67 +28
3 Samsunspor 33 19 4 10 56 30 67 +26
4 İstanbulspor 33 18 8 7 60 34 61 +26
5 Altay 33 19 11 3 62 36 60 +26
6 Altınordu 33 16 8 9 53 45 57 +8
7 Ankara Keçiörengücü 33 16 10 7 46 28 55 +18
8 Ümraniyespor 33 14 11 8 45 42 50 +3
9 Tuzlaspor 33 14 14 5 45 51 47 -6
10 Bursaspor 33 14 15 4 56 54 46 +2
11 Bandırmaspor 33 12 15 6 45 47 42 -2
12 Boluspor 33 11 16 6 35 41 39 -6
13 Balıkesirspor 33 9 16 8 35 48 35 -13
14 Adanaspor 33 9 17 7 44 53 34 -9
15 Menemenspor 33 7 13 13 37 58 34 -21
16 Akhisarspor 33 8 20 5 35 58 29 -23
17 Ankaraspor 33 6 19 8 33 59 26 -26
18 Eskişehirspor 33 1 24 8 23 88 8 -65
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 37 27 2 8 81 25 89 +56
2 Sakaryaspor 37 20 5 12 70 35 72 +35
3 Kırşehir Belediyespor 37 21 8 8 55 30 71 +25
4 Van Spor 37 21 10 6 59 34 69 +25
5 Kırklarelispor 37 18 6 13 59 32 67 +27
6 Bodrumspor 37 18 11 8 80 48 62 +32
7 Etimesgut Belediyespor 37 18 12 7 62 34 61 +28
8 Karacabey Belediyespor 37 14 12 11 50 40 53 +10
9 Turgutluspor 37 16 16 5 44 56 53 -12
10 Pendikspor 37 15 16 6 64 51 51 +13
11 Serik Belediyespor 37 12 11 14 48 48 50 0
12 Pazarspor 37 15 17 5 60 62 50 -2
13 Tarsus İdman Yurdu 37 13 14 10 56 54 49 +2
14 Bayburt Özel İdare Spor 37 14 18 5 50 59 47 -9
15 Sivas Belediyespor 37 10 14 13 56 53 43 +3
16 1922 Konyaspor 37 10 18 9 45 49 39 -4
17 Kastamonuspor 37 8 17 12 31 54 36 -23
18 Elazığspor 37 10 21 6 56 83 33 -27
19 Mamak FK 37 6 25 6 32 118 24 -86
20 Kardemir Karabükspor 37 1 34 2 14 107 2 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/05/2021 BB Erzurumspor vs Kasımpaşa
 08/05/2021 Çaykur Rizespor vs Yeni Malatyaspor
 08/05/2021 Fatih Karagümrük vs Gençlerbirliği
 08/05/2021 Galatasaray vs Beşiktaş
 08/05/2021 Göztepe vs Konyaspor
 08/05/2021 Hatayspor vs Denizlispor
 08/05/2021 Kayserispor vs Gaziantep FK
 08/05/2021 MKE Ankaragücü vs Fenerbahçe
 08/05/2021 Sivasspor vs Başakşehir FK
 08/05/2021 Trabzonspor vs Antalyaspor
 08/05/2021 Trabzonspor - Antalyaspor Trabzonspor ligdeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 11/05/2021 Yeni Malatyaspor - Hatayspor Yeni Malatyaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Yeni Malatyaspor yenilmez
 11/05/2021 Başakşehir FK - Kayserispor Kayserispor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Başakşehir FK yenilmez
 11/05/2021 Konyaspor - Trabzonspor Konyaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Konyaspor yenilmez
 11/05/2021 Kasımpaşa - MKE Ankaragücü MKE Ankaragücü ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Kasımpaşa yenilmez
 11/05/2021 Yeni Malatyaspor - Hatayspor Hatayspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Yeni Malatyaspor yenilmez
 11/05/2021 Denizlispor - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Galatasaray yenilmez
 11/05/2021 Beşiktaş - Fatih Karagümrük Fatih Karagümrük ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  Beşiktaş yenilmez
 11/05/2021 Beşiktaş - Fatih Karagümrük Beşiktaş ligde evindeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Beşiktaş yenilmez
 11/05/2021 Fenerbahçe - Sivasspor Fenerbahçe ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Fenerbahçe yenilmez
 11/05/2021 Denizlispor - Galatasaray Denizlispor ligdeki son 10 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
 11/05/2021 Konyaspor - Trabzonspor Trabzonspor ligde deplasmandaki son 16 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 11/05/2021 Fenerbahçe - Sivasspor Sivasspor ligdeki son 16 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 07/05/2021 Boluspor vs Eskişehirspor
 07/05/2021 Akhisarspor vs Ümraniyespor
 09/05/2021 Altay vs Bandırmaspor
 09/05/2021 Ankaraspor vs İstanbulspor
 09/05/2021 Balıkesirspor vs Altınordu
 09/05/2021 Bursaspor vs Ankara Keçiörengücü
 09/05/2021 Adanaspor vs Samsunspor
 09/05/2021 Menemenspor vs Adana Demirspor
 09/05/2021 Tuzlaspor vs Giresunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/05/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Pendikspor
 08/05/2021 Etimesgut Belediyespor vs Karacabey Belediyespor
 08/05/2021 Elazığspor vs Sivas Belediyespor
 08/05/2021 Eyüpspor vs Van Spor
 08/05/2021 Kardemir Karabükspor vs Kırşehir Belediyespor
 08/05/2021 Kastamonuspor vs Sakaryaspor
 08/05/2021 Serik Belediyespor vs Mamak FK
 08/05/2021 Tarsus İdman Yurdu vs Kırklarelispor
 08/05/2021 Turgutluspor vs Bodrumspor
 08/05/2021 1922 Konyaspor vs Pazarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/05/2021 1877 Alemdağspor 0 - 0 Edirnespor
 01/05/2021 Arnavutköy Belediye 0 - 0 Diyarbekirspor
 01/05/2021 Manisaspor 1 - 2 Ofspor
 01/05/2021 Artvin Hopaspor 1 - 0 Fatsa Belediyespor
 01/05/2021 Kızılcabölükspor 0 - 1 Yeşilyurt Belediyespor
 01/05/2021 Nevşehir Belediyespor 1 - 2 Çankaya FK
 01/05/2021 1928 Bucaspor 3 - 0 Antalya Kemerspor
 25/04/2021 Ofspor 0 - 0 Arnavutköy Belediye
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI